A távmunka csírái már a múlt évezred végén kihajtottak, és mostanra már rendesen elburjánzott világszerte. Mint minden, ami nagy mennyiségben van jelen, a távmunka is a legeltérőbb színárnyalatokat mutatja a minőség skáláján. De még mielőtt belemennénk a ennek boncolgatásába, derítsük ki egyáltalán mi is ez?
Egy tárgyilagos, kerek leírást lehet olvasni a távmunkáról a www.allas.name/internetes_munka_tavmunka.html
oldalon, amelyből érződik a segítőkészség. Jobban én sem tudnám elmagyarázni, ezért átemelem ide a teljes leírást, aminek főbb pontjaival egybevágnak a használható tájékoztatók megfogalmazásai is.
A távmunka, vagyis telework és telecommuting, amikor a munkavégzés helye nem egy konkrét munkahely, hanem attól térben eltérõ helyszín: lakás, Internet kávézó stb. A munkavégzõ önállóan és rendszeresen végzi és általában elektronikus úton továbbítja elvégzett feladatokat.
A távmunka mellett szól, hogy nagyobb szabadságot ad a munkavégzõnek. Mind idõben, mind térben kitágulnak a határok. A világ másik felérõl is végezhetünk egy munkát úgy, hogy mi osztjuk be munkavégzésünk idejét. De ennek megvannak a veszélyei is. Személyiségtípustól függ, hogy valaki alkalmas-e távmunka végzésére vagy szüksége van a rendszeres, kötött munkahelyre és munkaidõre. A távmunka sokat segíthet akár a fogyatékkal élõk akár a kismamák munkaerõpiacra való visszakerülésében is.
A távmunka által csökken a stressz, melyet a munkaadónk, munkatársaink, a munkavégzés körülményei vagy éppen a munkába jutás idõszaka válthat ki belõlünk. Viszont ez elszigetelõdéssel is járhat, tehát nem ajánlatos olyanoknak, akik nem bírják az egyedüllétet.
A távmunka végzõje maga választhatja meg munkájának helyszínét, amely növelheti, de akár csökkentheti is a teljesítményt és pontosságot. Maga választhatja meg, hogy a nap melyik idõszakában dolgozik, mikor a leghatékonyabb.
Csökkennek a költségek azáltal, hogy nem kell utazási és étkezési költséget fedezni, és általában több típusú távmunka is végezhetõ, növelve ezzel bevételünket és a változatosságot.
Pozitív tényezõk mellett meg kell említeni, hogy a távmunkát végzot többet lehetnek családjukkal személyes környezetükben, amely javítja életminõségét. Több ideje jut magára és másokra is. Viszont fokozottabban figyelniük kell arra, hogy a munkaidõ az munkaidõ, és a családi élet az szabadidõ.
Távmunka segíthet a tapasztalat szerzésben és új kapcsolatok kialakításában, amely segíthet a késõbbi boldogulásban is, de a távmunkával nehezen építhetünk karriert és nem juthatunk elõbbre a ranglétrán, illetve megvan az esélyünk arra, hogy éppen nem tudunk kellõ módon teljesíteni és nem érjük el a kívánt fizetést. A távmunkák bizonytalanabbak ebbõl a szempontból.
Figyeljünk oda, hogy megbízható és ténylegesen létezõ cégnél vállaljunk munkát. Ne dõljünk be a gyors meggazdagodást ígérõknek, akik pár 1000 Ft-ért küldenek részletesebb leírást a munkáról vagy bizonyos összeg befizetésével vesznek fel minket. Gyakori a „beíratunk egy tanfolyamra, amit neked kell fizetni, de kell a munkádhoz”, illetve „ szükséges a munkavégzéshez egy számítógépes program, de tõlünk megveheted” trükkök is. Figyeljünk oda az olyan munkákra, ahol e-mail terjesztéssel kell foglalkozni, mivel ezek gyakran SPAM-eket terjesztõ „cégek”. Mérlegeljük, hogy egy adott munkára reális fizetést akarnak-e adni és kételkedjünk, ha nagyon magasan vagy éppen alacsonyan szabják meg az árat. Nézzünk utána munkaadónknak és érdeklõdjünk ismerősöknél, ha ismerünk egy ott dolgozót, akkor pedig nála a fizetési feltételekrõl, munkavégzés jellegérõl.
Mindenekelött gondolkozzunk el azon, hogy alkalmasak vagyunk-e távmunka végzésére és, hogy vállalkozóként, alkalmazottként vagy mellékállásban szeretnénk-e foglakozni vele, mert ezek mind meghatározzák a keresés folyamatát és lehetõségeinket.
De ha nagyon perverz vagy, akkor Neked tetszeni fog ez a tintaszagú, recsegős definíció, amelynek már az első sorától is ásítozni kezdek. Az AT&T-nek köszönd, ne nekem!
"a távmunka egy olyan üzleti stratégia, amely a kommunikáción alapuló irodatechnológia hatékony használatával a rugalmas munka környezetet támogatja, és ezáltal mérhető üzleti értéket teremt mind a vállalat mind az egyén mind ügyfelei számára"A fenti definíciók az alkalmazotti státuszban történő munkavégzéssel foglalkoznak. Azonban, aki az interneten keres megélhetési lehetőséget, és nem jár be sehová dolgozni, már egy másik kategóriába esik inkább. Ő szellemi szabadfoglalkozású, vagy szabadúszó. Ebből is látszik, hogy az internetes távmunkákhoz valamilyen mértékű vállalkozói szellemre van szükség. De, hogy pusztán ettől már vállalkozó lesz-e valakiből, ez lesz a következő bejegyzés témája.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.